p1a

Activitatea "Tradiții și obiceiuri de Paște" s-a înscris în șirul acțiunilor comune din cadrul Parteneriatului școală-grădiniță care, de data aceasta i-a adus împreună pe elevii Clasei Pregătitoare B și pe preșcolarii Grădiniței Nr.1 cu Program Normal, din cadrul Grădiniței "Dumbrava copiilor", Dumbrăveni.

Întâlnirea a decurs într-o atmosferă caldă de colaborare, colegialitate și prietenie iar tema activității și partea practică au trezit interesul și bucuria copiilor.

Desigur, cel mai mult a fost apreciat mitul Iepurașului de Paște, de la care, la final, au și primit daruri ca recompensă pentru participare, strădanie și realizare de lucrări frumoase.

Acțiunea a fost coordonată de doamnele prof. înv. preșcolar Corina Dîrloșan, Ioana Suciu, Ana Marcoș, Carmen Todea și doamna prof. înv. primar Nadia Biriș.

Bucuria și simplitatea acestor momente îi fac pe copii să aprecieze adevăratele valori, tradițiile, obiceiurile și semnificația Sărbătorilor Pascale.

Semințele bune pe care le sădim acum în sufletul copiilor, vor rodi bogat, mai târziu!

• foto (1)
  • foto (10)